Jaka długość czekana w zależności od wzrostu będzie optymalna? Nie podejmiemy się stworzenia tabeli, w której jak na tacy podana zostanie jednoznaczna odpowiedź na pytanie „ jaki czekan wybrać ? Po pierwsze dlatego, że lepiej samodzielnie „przymierzać” się do czekanów, których zakup rozważamy. Po drugie dlatego, że gdy. Tu po raz kolejny należy odwołać się do funkcji jaką nasz czekan ma przede wszystkim spełniać.
Jeśli planujemy trekking, w czasie którego czekan ma nam przede wszystkim służyć za dodatkowe oparcie i hamulec w sytuacji kryzysowej. Istnieją różne rodzaje czekanów, o różnych kształtach i różnych długościach. Jaki czekan wybrać dla siebie? Podstawowe zagrożenia, które czekają na nas np. Tatrach to lawiny i ryzyko poślizgnięć.
Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt m. W dzisiejszym tekście chciałbym Ci doradzić jaki wybrać czekan dla początkujących. Do czego jest tak w zasadzie potrzebny oraz jak go wybrać? Przede wszystkim warto powiedzieć trochę o tym, do czego służy w zasadzie taki czekan. Statystycznie rzecz biorąc, większość z nas powinna operować czekanem ok. Gdybym miała wybrać najważniejszy, wręcz nieodzowny element wyposażenia w wysokie góry zimą, to musiałyby być to raki.
Pamiętam, jak sama kompletowałam swój sprzęt, nie mając pieniędzy, by jednorazowo zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne rzeczy, i zaczęłam od kupna kijków, myśląc, że łatwiej będzie wtedy utrzymać równowagę i się nie wywrócić. Jak wybrać odpowiedni czekan wspinaczkowy? Przy wyborze czekana można kierować się nie tylko kształtem, czy wielkością, ale też dostępnością dodatkowego wyposażenia, np. Nie bez znaczenia jest także waga czekana, która zależy od materiału, jaki został użyty do jego wykonania, czekany. Musimy więc po raz kolejny zastanowić się, co jest naszym.
Który będzie najlepszy? Obowiązkowym elementem wyposażenia miłośników zimowych wspinaczek górskich są czekany. W zależności od rodzaju aktywności można zaopatrzyć się w czekan turystyczny lub techniczny.
Który z nich wybrać dla siebie? Każdy czekan (prócz technicznych wspinaczkowych) składa się ze styliska zakończonego ostrym grotem i głowicy (dziób i łopatka). Czekan – jaki wybrać?
I tu pojawiają się pierwsze trudności przy zakupie. Wszystko zależy od zastosowanego materiału i masy produktu. Najdroższe będą czekany z włókna węglowego, następnie z aluminium, zaś najtańsze będą te ze stali. Jeśli wybieramy się na łatwą wycieczkę raz do roku i nie zależy nam na bardzo lekkim sprzęcie to wystarczy najtańszy stalowy czekan, np. Wybrać można czekan o wytrzymałości 2kilogramów, tzw.
Po pierwsze zmierz się, po drugie miej na uwadze, że waha-jąc się między dwoma długościami kusić Cię będzie zawsze ta dłuższa, tymcza-sem specjaliści polecają tę krótszą. B, lub 400kg, czyli tzw. Głowice czekanów zakańcza się łopatką, w przypadku modeli turystycznych, lub młotkiem, w przypadku czekanów wspinaczkowych.
Ma postać laski zakończonej głowicą.
Komentarze
Prześlij komentarz