Ogrzewanie podłogowe to temat rzeka. Jedni je krytykują, inni chwalą. Ja w całym domu mam podłogówkę i jestem z tego zadowolony. Aby lepiej poznać specyfikę tego rodzaju ogrzewania postanowiłem sprawdzić, jak szybko się nagrzewa podłoga, po jakim czasie w domu robi się ciepło i jak szybko, po osiągnięciu zadanej temperatury, podłoga stygnie.
Najpierw nagrzewa się grzejnik – czyli podłoga. W zależności od temperatury obiektu, przy której rozpoczynamy rozruch oraz zawilgocenia posadzki i ścian może to potrwać nawet kilkanaście godzin.
Dopiero później zaczyna nagrzewać się pomieszczenie, co może zająć kolejne kilka do kilkudziesięciu godzin! Podłoga wolno się nagrzewa. Minusem podłogówki jest przede wszystkim duża bezwładność – podłogówka długo się nagrzewa i wolno stygnie. W razie pojawienia się nagłych zysków ciepła w pomieszczeniu (na przykład nagrzania przez słońce) nie da się szybko zmniejszyć w nim temperatury. I tu mam pytanie ostatnio co drugi trzeci dzień odpalam kominek, woda w płaszczu nagrzewa się do 55C - 60C grzejniki stosunkowo szybko się nagrzewają ale nie są jakieś super gorące natomiast podłogówka po -godzinach jest zaledwie lekko odczuwalna.
Jak ustawiam na piecu stopni i zawór przy ogrzewaniu jest odkręcony na max to czekam kilka godzin, wszystkie grzejniki gorące, w pokojach ciepło a podłoga w łazience jeszcze zimna. Nie napisałeś, jak masz ustawioną krzywą grzewczą, czy regulujesz temp. Tradycyjnie ogrzewanie podłogowe montuje się na izolacji cieplnej w warstwie szlichty o grubości minimum cm.
Ze względu na dużą masę betonu czas rozgrzewania takiej podłogi jest długi i wynosi od kilku do kilkunastu godzin.
Za to po nagrzaniu stabilnie utrzymuje ona temperaturę podłogi i powietrza w pomieszczeniach. Niestety palę obecnie kominkiem od godziny do około w sumie 6h i wszystkie pętla poza tą najdłuższą fajnie się nagrzewają jednak ta najdłuższa jest odczuwalnie. Są podpowiedzi jak odpowietrzyć podłogówkę chyba w każdym z wątków o podłogówce. W pierwszej kolejności wyłączasz pompę. Na piecu nie ważne.
Masz rozdzielacz z grupą mieszającą do podłogówki? Tam zobacz ustawienia na głowi. Jeżeli już umieszczamy nad instalacją jakieś meble, postarajmy się o to, by stały na nóżkach, a nie bezpośrednio na podłodze. Skoro wiemy już, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe krok po kroku, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka ważnych kwestii.
Jak długo nagrzewa się podłoga? W domach rzadko spotyka się wyłącznie ogrzewanie podłogowe. Częściej mamy do czynienia z tak zwanym systemem mieszanym, czyli podłogówką i tradycyjnymi kaloryferami. Witam ponownie w domu 25st niby wszystko ok ale spalanie ekogroszku powala piec dochodzi na okrągło jeżeli zwiększe podawanie to nie dopala jak zmniejsze to długo grzeje. Trzeba się jednak zastanowić, czy faktycznie warto podążać za tą modą… Abyśmy mogli na to pytanie odpowiedzieć, musimy najpierw wyjaśnić, jak działa takie ogrzewanie, gdzie się sprawdza, i jakie są jego wady.
Podczas montowania ogrzewania podłogowego, można spotkać się z tematem wygrzewania jastrychu. Dla wielu być może jest to nowe pojęcie. Otóż jastrych to końcowa warstwa wylewki, znajdująca się tuż pod podłogą docelową. Wygrzewanie jastrychu jest bardzo ważnym elementem w całej instalacji, ponieważ beton musi wyschnąć i utworzyć solidną, zwartą powierzchnię.
Mam pomysł na szybkie nagrzanie wychłodzonego domu z użyciem rekuperatora.
Montaż podłogówki elektrycznej wykończonej panelami nie jest najlepszym rozwiązaniem. Panele laminowane dostępne w ofertach sprzedaży są z reguły przystosowane pod wodne ogrzewanie. Tylko niewielka grupa produktów nadaje się pod ogrzewanie elektryczne.
Jest to związane z faktem, że maty grzejne bardzo szybko się nagrzewają.
Komentarze
Prześlij komentarz