W jaki sposób przechowywać żywność, aby dłużej się nie psuła? Mało kto myśli o tym, że temperatura na różnych półkach w lodówce różne: im bliżej poziom jest do zamrażarki, tym niższa temperatura w nim będzie. No Frost _ powoduje obniżenie wilgotności, bo wentylacja odprowadza wilgoć na zewnątrz, obniżając ją do około proc. W samej chłodziarce nie jest to wskazane, szczególnie z uwagi na produkty roślinne – warzywa i owoce, które lepiej znoszą przechowywanie w wysokiej wilgotności - dodaje Wasilewski.
Chcesz, aby Twoja lodówka była nowoczesna, a przez to wygodniejsza w użytkowaniu, trwalsza, bardziej energooszczędna i pozwalająca na dłuższe przechowywanie żywności?
W takim razie poznaj lodówki z systemem No Frost – dowiedz się z tego artykułu, jak działają oraz jakie są ich wady i zalety! Jak odpowiednio poukładać i przechowywać żywność w lodówce, by się nie psuła i by przedłużyć jej przydatność do spożycia. Przechowywanie żywności w lodówce. Na niższych półkach, gdzie jest zimniej, zepsują się szybciej.
Jak przechowywać żywność w lodówce? W przypadku posiadania lodówki typu No Frost korzystanie z pojemników jest wręcz koniecznością. Ze względu na stały obieg powietrza, przechowywane potrawy, wędliny są narażone na wysuszenie.
Dobrze jest więc aby zamykać otwarte produkty szczelnie. Nie umieszczaj w lodówce gorącej żywności. Rozmrażaj regularnie lodówkę. Nowoczesne lodówki wyposażone są w system „No Frost” umożliwiający automatyczne rozmrażanie się urządzenia.
No frost” urządzenie przeprowadza ten proces automatycznie. Zasadniczo żywność przechowywana w lodówce powinna być zapakowana w pojemniki bądź folię spożywczą, aby zapobiec utracie wilgoci i wzajemnemu przenikaniu zapachów. Na pewno wątpliwości nie budzi fakt, że produkty zamrażane chowamy do zamrażalnika, a pozostałe artykuły spożywcze wymagające przechowywania w warunkach chłodniczych trzymamy w komorze chłodziarki.
Obojętnie w którym miejscu? Na co zwracać uwagę podczas zakupu lodówki z systemem No Frost? Decydując się na zakup lodówki z systemem No Frost, warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów. Zaliczają się do nich: rodzaj – mowa tutaj przede wszystkim o tym, czy system No Frost ma działać jedynie w zamrażarce, chłodziarce czy w obu na raz. Temperatura i czas przechowywania żywności.
Z jednej strony nie chcemy, aby żywność przechowywana w lodówce pokryła się warstwą lodu, a z drugiej - nie jest wskazane, aby lody trzymane w zamrażarce były w stanie płynnym. Na drzwiach lodówki, najczęściej u góry, znajduje się przeważnie wydzielone miejsce na jajka. Dopuszczalne jest przechowywanie ich w lodówce, aczkolwiek, według hodowców kur, jajka najlepiej byłoby przechowywać w miejscu chłodnym, takim jak spiżarnia czy piwnica, ale nie w lodówce.
System ten sprawia też, że przechowywane produkty nie przywierają jeden do drugiego, nie sklejają się. To skutkuje ponadto tym, że lodówki nie trzeba często ręcznie rozmrażać. To jednak nie oznacza, że każda lodówka typu No Frost w ogóle nie wymaga rozmrażania. No frost to takie genialne rozwiązanie na ten męczący problem. Teoretycznie oznacza tyle, że w lodówce nie zbiera się szron i nie trzeba jej w związku z tym rozmrażać.
Poczytałam trochę na ten temat… i kompletnie zgłupiałam #128578; No frost ma tysiąc wariantów. Każdy producent nie dość, że nieco inaczej nazywa swój system, to. Stosuj pojemniki do przechowywania żywności. W takiej szufladzie można przechowywać mięso i ryby, a także wykorzystać ją do błyskawicznego schładzania napojów. Półki na drzwiach to najcieplejsze miejsce w lodówce.
Niezwykle ważne jest właściwe ustawienie temperatury w lodówce i zamrażarce. Odpowiada za stały obieg chłodnego, go powietrza we wnętrzu lodówki. Technologia No Frost pozwala raz na zawsze pożegnać się z obowiązkiem rozmrażania lodówki.
Dzięki temu woda nie osadza się i nie zamarza na ściankach urządzenia, a produkty na długo zachowują świeżość, smak, kolor oraz walory.
Komentarze
Prześlij komentarz