Pod powierzchnią płyty znajdują się cewki wytwarzające szybkozmienne pole magnetyczne. Przemiana energii elektrycznej na cieplną zachodzi w dnie naczynia w wyniku indukowania prądów wirowych oraz nagrzewania. Co to jest płyta indukcyjna i jak działa?
Jaka jest zasada działania płyty indukcyjnej? Najprościej mówiąc, pole grzewcze płyty indukcyjnej pod swoją powierzchnią posiada specjalne cewki generujące szybkozmienne pole magnetyczne. Pole to reaguje z dnem naczyń przeznaczonych do używania właśnie na kuchenkach indukcyjnych.
Kuchnie wolnostojące coraz mocniej wypierają płyty indukcyjne. Pomimo ich rosnącej popularności, nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak działa płyta indukcyjna. Wbrew pozorom, ich zasada działania jest bardzo prosta.
Jak działa płyta indukcyjna? Funkcjonalność urządzeń. Działanie płyty polega na wytwarzanym przez zwój indukcyjny polu magnetycznym. W momencie dostarczenia do niego prądu, zaczyna się on nagrzewać. Specyfika tego typu kuchenek polega na ogrzewaniu jedynie dna naczynia, co w rezultacie przekłada się na energooszczędność.
Wnętrze współczesnej kuchni indukcyjnej najeżone jest elektrycznymi obwodami i nie przypomina tradycyjnej płyty ceramicznej czy gazowej.
Kuchnia indukcyjna działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, korzystając z tzw. Gotowanie na płycie indukcyjnej wcale nie jest skomplikowane, ale wiele osób zadaje sobie pytanie czy kuchnia indukcyjna aby na pewno jest zdrowa? Z pewnością nie ma powodów do obaw! Wystarczy wiedzieć jak prawidłowo jej używać, a w oswojeniu się z indukcją pomoże nam garść praktycznych porad.
Do działania płyta indukcyjna wymaga podłączenia elektryczności. Ze względu na duże, chwilowe pobory energii elektrycznej przyłącze elektryczne musi zostać dostosowane do wymagań płyty. Ważna jest odpowiednia instalacja domowa wraz z zabezpieczeniami. Pod ceramiczną taflą kryją się płaskie cewki, które odpowiadają za generowania pola magnetycznego.
Tylko naczynia indukcyjne, wykonane ze specjalnych metali, reagują na to pole. Na jej powierzchni możemy zobaczyć pola grzewcze, pod którymi znajdują się cewki generujące zmienne pole magnetyczne, które oddziałuje ze specjalnymi naczyniami, błyskawicznie rozgrzewając ich dno. Płyty indukcyjne działają zupełnie inaczej niż klasyczne płyty ceramiczne lub żeliwne. Nie uświadczymy w niej żadnej grzałki czy spalania gazu.
Warto jednak wiedzieć, dla kogo to urządzenie szczególnie się nada. Płyta indukcyjna to z pewnością sprzęt warty uwagi każdego, kto lubi przesiadywać w kuchni i gotować. Zacznijmy od tego, że płyty indukcyjne to świetna alternatywa dla standardowych kuchenek, które już dawno wyszły z mody.
Kiedy płyta wyłącza nam się podczas gotowania – problem może być z wentylatorem – w takim przypadku płyta indukcyjna przegrzewa się. Szukasz płyty indukcyjnej do kuchni? Jeżeli jest to nowa.
Sprawdź, o czym trzeba pamiętać planując zakup płyty indukcyjnej Zasada działania i instalacja. Zalety i wady płyty indukcyjnej. Optymalna liczba i kształt pól grzewczych.
Właściwy wybór garnków. Polecani producenci Z nami dokonasz najlepszego wyboru. Pierwszy rodzaj ma dwie zalety – zabezpiecza szkło przed ukruszeniem i nadaje płycie delikatnego wgłębienia (gdy coś wykipi, zostaje na płycie, a nie leci od razu poza urządzenie). NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, KUPUJĄC PŁYTĘ INDUKCYJNĄ? AG Dla domu, Dodatki, Kuchnia komentarzy.
Do niedawna uchodziły za towar luksusowy. Klientów odstraszała ich cena, konieczność nabycia nowych garnków, jak również kwestie związane z podwyższonymi rachunkami za prąd. Co zrobić jeśli garnki indukcyjne „nie działają”?
Są trzy możliwości dlaczego garnek nie działa, gdy postawimy go na płycie indukcyjnej: Nie działa pole elektromagnetyczne (nie włączyliśmy pola grzejnego). Nie każdy wie, że pole najpierw trzeba włączyć a potem postawić na nim garnek, by zaczął się grzać.
Komentarze
Prześlij komentarz