Jaka chłodziarka do mleka do ekspresu ciśnieniowego? Jak schłodzić mleko do kawy? Możliwości jest wiele, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na profesjonalny sprzęt.
Osoby wybierające wygodne rozwiązania oraz posiadacze ekspresów ciśnieniowych, docenić powinni profesjonalne chłodziarki do mleka. Właściwie spienione mleko to jedna z najważniejszych broni w arsenale każdego baristy.
W kawiarniach na wyposażeniu są zwykle ekspresy kolbowe z dyszami do spieniania mleka – na pewno wielokrotnie widzieliście jak osoba przygotowująca kawę wlewa mleko do metalowego dzbanka, a następnie wkłada do środka taką dyszę. Do ekspresu przynależy wspomniane wcześniej Aeroccino, czyli spieniacz do mleka. Za pomocą przycisku wybieramy w jakim stopniu chcemy spienić mleko i jak sztywna ma być pianka. Co ważne, bo zdemontowaniu pojemnika zostaje nam dysza do spieniania, czyli mleko możemy spienić ręcznie w dzbanku i pobawić się w latte art. Kawa z mlekiem wyjdzie nam szybciej i często lepiej jeśli wybierzemy ekspres z automatycznym spienianiem mleka.
Moim zdaniem świetnie sprawdzają się ekspresy, które z przodu mają wsuwany dzbanek na mleko. Trzymamy go w lodówce z mlekiem w środku, przed użyciem mocujemy do frontu ekspresu.
Do przygotowania takiego mleka potrzebny nam będzie dzbanek do spieniania mleka wykonany ze stali nierdzewnej, o szerokim dnie zwężającym się ku górnej części. Pojemność dzbanka jest dowolna, jednak powinna ona być dostosowana do mocy pary ekspresu (im mniejsza moc ekspresu tym mniejszy dzbanek na mleko) oraz ilość spienianego mleka. Nic bardziej mylnego. Domowe i to całkiem niedrogie spieniacze do mleka szybko zmieniają je w puszystą aksamitną piankę.
Ale jakie wybrać mleko do spieniania? W niektórych sklepach można kupić specjalne mleka do spieniania ze zwiększoną zawartością białka, bo to ono w tym przypadku jest najważniejsze. Latte macchiato to gorące spienione mleko do którego wlewa się porcję espresso (czasami dwie porcje). Całość przykrywa się niekiedy bitą śmietaną, ale nie jest to obowiązek. Prawidłowo zrobione latte machciato ma warstwy: mleko na dole szklanki, mleko zmieszane z espresso pośrodku i mleczną piankę na szczycie.
Jaka kawa do ekspresu, czyli jak wybrać kawę? Dobór odpowiedniej kawy zależy również od sposobu, w jaki będziemy ją parzyć, oraz urządzenia, jakim dysponujemy. Kawy ziarniste najlepiej sprawdzą się przy automatycznych ekspresach ciśnieniowych z wbudowanym młynkiem. Picie kawy sprawia nam przyjemność, ale czyszczenie i odkamienianie ekspresu już raczej nie.
Wystarczy włożyć kapsułkę do ekspresu, nacisnąć jeden guzik i po chwili możemy cieszyć się smakiem ulubionej kawy. Oczywiście zwolennicy kawy ziarnistej, zwłaszcza ci w wersji ortodoksyjnej, argumentują, iż kapsułki do ekspresu są szkodliwe dla zdrowia i nie posiadają tak intensywnego smaku jak świeżo zmielona kawa.
Wyruszając na poszukiwania wymarzonego ekspresu do latte i cappuccino, musimy najpierw dowiedzieć się, jakie maszyny znajdziemy w sklepach. Niestety nie każde urządzenie jest w stanie spienić mleko i zamienić aromatyczny, czarny napar w białą kawę z pianką. Aby zdecydować, jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego będzie najlepsza, warto poznać kilka istotnych informacji. Wybór zbyt jasno palonej kawy do częsty błą który wpływa na smak gotowego napoju oraz na jego aromat.
Ciemna, mocno palona kawa, sprawdzi się tu znacznie lepiej. Do przygotowania najlepszej kawy: cafe latte, espresso con panna, cappuccino czy też klasycznej, białej kawy potrzebujemy mlecznej pianki o idealnej konsystencji. Mleczna pianka musi być gładka i lekka, ale nie rzadka, zwarta, ale przy tym nie zbyt gęsta.
Nie możemy również przegrzać, ani zagotować mleka, bo to zepsuje cały efekt. Jaki gatunek kawy wybrać?
Komentarze
Prześlij komentarz