Do grzańca najlepiej nadaje się wino czerwone, półsłodkie lub półwytrawne. Można również sięgać po wersje słodkie i wytrawne a następnie, w zależności od preferencji, odpowiednio je osłodzić lub zneutralizować cukier. Gatunek nie ma tu większego znaczenia, podobnie jak pochodzenie – całość i tak zostanie doprawiona a. Do przyrządzenia grzańca najlepsze będzie czerwone wino półsłodkie. Jak zrobić grzane wino?
Trudno wybrać dobry przepis, bo sposobów przyrządzania grzańca jest tyle, ilu jego amatorów.
My jednak podajemy najprostszy przepis na grzane wino z dużą ilością przypraw korzennych i suszonych owoców. Grzane wino słodzimy do smaku. Ja podgrzewam wino czerwone półwytrawne lub półsłodkie (nie należy gotować, tylko podgrzać) i dodaję gotową mieszankę przypraw do grzańca Kotanyi lub Kamisu w ilości wg opisu na opakowaniu. Nie od dziś wiadomo, że grzano wino jest najlepszym sposobem na rozgrzanie się w długie zimowe wieczory. Oprócz walorów smakowych warto również zwrócić uwagę na oprawę.
Nie każdy, kubek który posiadasz w domu będzie się nadawał do grzanego wina, szczególnie jeśli chodzi Ci po głowie romantyczna kolacja. Nic tak nas nie rozgrzeje w okresie jesienno-zimowym i nie odstresuje jak dobrze przyrządzone grzane wino. Wiele zależy nie tylko od rodzaju wina, na którego bazie go zrobimy, ale też, a może przede wszystkim, od wyboru przypraw oraz ich proporcji.
Nie muszę chyba przypominać, że przyprawę do grzańca najlepiej zrobić samodzielnie. Przejdźmy do najważniejszej części, czyli sposobu przygotowania. W jaki sposób zrobić grzaniec?
Wino przelewamy do garnka, dodajemy przyprawy korzenne i inne ulubione dodatki, a następnie dosładzamy miodem lub cukrem – ilość składników i przypraw dopasowujemy do swoich upodobań. Podstawowym składnikiem grzańca jest oczywiście czerwone wino, ale miesza się także czerwone z białym. Najlepiej sprawdzają się tu trunki pochodzące z Portugali, Hiszpanii, Węgier, Włoch i Chile, ponieważ ich smak wyróżnia się głębokim, wieloowocowym aromatem. Domowe grzane wino czy piwo to świetny sposób na przeziębienie, dlatego warto znać różne przepisy na to, jak zrobić dobrego grzańca we własnym domu.
Oprócz klasycznego grzańca galicyjskiego, możesz przygotować francuską wersję grzanego wina z pomarańczą, skandynawski glögg, grzany rum i piwny grzaniec po łemkowsku lub z jajkiem. Istnieje na nie mnóstwo różnych przepisów. My przedstawiamy jeden z prostszych wariantów. Do przygotowania trunku w domu, potrzebna będzie butelka czerwonego wina (może to być zarówno wino słodkie, półsłodkie jak i wytrawne), jedna duża. Dobre wino do grzańca , czyli jakie?
Sekret smaku grzańca tkwi najczęściej w dodatkach, na jakie się zdecydujemy – korzennych przyprawach, cytrusach, miodzie lub cukrze. Jednak grzańca możemy przygotować również z wina białego. Musimy jednak pamiętać, że wiele dobrych, białych win utraci dużą część swoich walorów smakowych, jeśli przygotujemy z nich grzańca. Jakie białe wino do grzańca wybrać? Kierujemy się tu podobnymi zasadami jak przy wyborze czerwonego wina do grzańca.
Do garnka wlewamy wino wraz z przyprawami.
Następnie dodajemy kawałki pomarańczy oraz sok wyciśnięty z połowy cytryny. Ostatnim składnikiem jest cukier trzcinowy, a jego ilość zależy od tego, jakiego wina używamy do grzańca i jak słodki napój chcemy uzyskać. Glögg, czyli grzaniec po skandynawsku. Obszary internetu są pełne mnóstwa wariantów przygotowania grzanego wina,czyli grzańca, które różnią się z reguły zestawem przypraw i dodatkowych owocowych komponentów.
Lecz nieodmienną podstawą każdego z nich zawsze jest wino. Grzańca podgrzewamy w łaźni wodnej do temperatury niższej niż stopni. Napój serwować należy w specjalnych ceramicznych kubkach.
Całość możemy ozdobić plastrem pomarańczy i kilkoma goździkami. Wbrew swojej nazwie, grzane wino smakuje również wybornie latem, jako orzeźwiający drink. Przyprawy tak naprawdę są tajemnicą dobrze przygotowanego grzańca. To one nadają mu odpowiedni smak i aromat oraz decydują o jego właściwościach rozgrzewających. Przyprawa do grzańca jest kompozycją odpowiednio wyselekcjonowanych przypraw korzennych podnoszących walory smakowe, zapachowe a także lecznicze tego napoju.
W zależności od kraju pochodzenia, grzane wino może przejść przez różne nazwy, takie jak Glögg (Szwecja), Vin chaud (Francja), lub Glühwein (Niemcy).
Komentarze
Prześlij komentarz