Najpierw, nauczony doświadczeniem, podwyższę deklarowane roczne zużycie lodówki o – czyli praktycznie zmierzona przez mnie rozbieżność pomiędzy deklaracjami producenta a moimi pomiarami zużycia energii przez lodówkę. Wtedy model RLkonsumowałby ok. Wh rocznie, a model RL= 3kWh rocznie. Co prawda w większości przypadków lodówka działa non stop, ale producenci dążą do tego, aby ich urządzenie była jak najbardziej oszczędne przy zachowaniu kilku dodatkowych zasad.
Po pierwsze należy brać pod uwagę klasę energetyczną, która mocno wpływa na roczne zużycie energii przez lodówkę. W większości domów lodówka ponosi największą odpowiedzialność za konsumpcję energii, to właśnie jej praca znacząco wpływa na rachunek. Niestety nie da się prowadzić gospodarstwa domowego bez tego urządzenia.
Powyższa tabela zakłada, że kWh energii kosztuje mnie groszy. Jak tak teraz o tym pomyślę, to w ostatnim miesiącu całkowite zużycie energii w moim mieszkaniu wyniosło kWh, co oznacza, że sama tylko lodówka to aż mojego rachunku. W specyfikacji każdej lodówki znalezionej na aukcjach Allegro znajdziemy informację o jej klasie efektywności energetycznej. Dowiemy się też, ile wynosi roczne zużycie energii elektrycznej (podane w kWh).
Taka wiedza umożliwia nam przeliczenie rocznego kosztu zużycia prądu przez dany model lodówki. Nie stawiaj w pobliżu lodówki urządzeń które emitują spore ilości ciepła, np. Nie wkładaj do lodówki gorących posiłków. Oefektywności energetycznej i całkowitej konsumpcji energii mówi nam roczne zużycie energii podane w kWh.
Chłodziarki i zamrażarki były jednymi z pierwszych urządzeń, co do których opracowano etykietę energetyczną. To dlatego, że lodówka jest jednym z największych konsumentów energii każdego gospodarstwa domowego. Jest to parametr określający zużycie energii przez dane urządzenie w warunkach określonych przez normy. Klasa A oznacza najmniejsze zużycie energii, a G – najwyższe. Sprzęt AGD wyposażono w sterowanie elektroniczne, alarm otwartych drzwi, funkcję szybkiego mrożenia, filtr antybakteryjny, a także tryb wakacyjny.
Oczywiście, model posiada również dystrybutor wody i lodu. Pełna lodówka charakteryzuje się większą pojemnością cieplną, zatem więcej energii musi zaabsorbować aby temperatura wzrosła, i tym samym więcej energii później trzeba odprowadzić, co zwiększa zużycie prądu. Jednak różnica między oboma przypadkami będzie praktycznie niezauważalna. Określa się to w normalnych warunkach w cyklu godzinnym.
Im mniej wynosi ten parametr, tym bardziej energooszczędne jest urządzenie. Tym bardziej ważne jest, by tego wyboru dokonać świadomie i zgodnie z naszymi potrzebami oraz wiedzą. Lodówkę wybieramy na długie lata.
Wiadomo, że w przypadku lodówek jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na koszt wieloletniej eksploatacji jest zużycie energii przez dany model. Dbając nie tylko o nasz portfel, ale też o środowisko naturalne, warto wybrać urządzenie energooszczędne. Pamiętaj, że rzeczywiste zużycie energii zależy od sposobu użytkowania urządzenia oraz miejsca, w którym jest ono ustawione. Wybierając lodówkę zwróć uwagę na ten parametr, ponieważ jest ona urządzeniem, które pracuje przez cały czas.
Im mniejsze zużycie prądu, tym mniejsze będą rachunki za prąd. Jeśli nie masz funkcji automatycznego rozmrażania, to koniecznie regularnie rozmrażaj lodówkę – ocenia się, że każde mm warstwy lodu (szronu), to dodatkowe zużycia prądu. Czysta lodówka nie potrzebuje tyle energii co zaszroniona.
W trybie ciągłym – lodówka.
Komentarze
Prześlij komentarz